utorok 4. septembra 2012

Macramé náramok

V poslednej dobe som sa stala trošičku posadnutá sledovaním vecí na internete, ktoré si môžem sama vynoviť, skrášliť, či vyrobiť. Ide o tzv. "Homemade" alebo "DIY (Do It Yourself)". Moja mánia ma inšpirovala k tomu, aby som zaviedla tento malý blog. 
Na začiatok by som vám rada predstavila tutoriál resp. návod ako si môžete vyrobiť vlastný macramé náramok. Náramky sú inšpirované tými, ktoré môžete vidieť v turistických obchodoch. Vyzerajú síce zložito, ale po prečítaní návodu zistíte, že vyrobiť ich je veľmi jednoduché. Štýl závisí od toho, aký si zvolíte špagát alebo šnúrku a s akými korálikmi to skombinujete. Tak poďme na to :)( http://www.gemcodiamondjewelry.com/macrame-bracelet-945520.html )


Všetko, čo k tomu potrebujete je:
 • kartónová či iná tvrdá podložka (ja používam kancelársku podložku na písanie)
 • 3 zicherky, klipy alebo špendlíky (čokoľvek čím si môžete zaistiť šnúrku bezpečne na mieste)
 • šnúrka (dĺžka závisí od dĺžky náramku, ktorý budete vytvárať)
 • 8 a viac korálikov
 • 2 menšie koráliky pre ukončenie
 • nožnice
 • ihla na ukončenie (najlepšie s tupím koncom)
 • kliešte

Najprv si odstrihneme dva rovnako dlhé šnúrky, okolo 60cm dlhé (na obr. znázornená ružovou), ktoré spojíme. Zafixujeme ich klipom, zicherkou alebo inou pomôckou asi 20cm od okraja šnúrky tak, aby sme mohli na konci urobiť viazanie. Tie budú slúžiť ako výplň náramku.
Potom odstrihneme 1 kus šnúrky dlhej asi 180cm, ktorou budeme obväzovať výplň (na obr. znázornená fialovou). Šnúrku vsunieme pod výplň tak, aby bola v strede a zaistíme ju na mieste. 


( http://smittenbyaknot.com/2011/01/01/easy-macrame-bracelet-tutorial/ )

Ďalej je zobrazené uzlovanie v dvoch hlavných krokoch:


( http://smittenbyaknot.com/2011/01/01/easy-macrame-bracelet-tutorial/ ) 

Každý krok zopakujeme tak 3 – 5 krát. Počet krokov, teda uzlov, závisí od veľkosti šnúrky a korálikov a hlavne od toho, ako sa to páči vám. Netreba zabúdať, že posuvné zatváranie pridá niečo vyše 1cm. Potom navlečieme korálik, previažeme a pokračujeme v striedaní krokov.
Ak ste s prácou hotoví, prevlečte zvyšok šnúrky pomocou ihly (viď obrázok). Ak máte problém ihlu vytiahnuť, použite kliešte.

( http://smittenbyaknot.com/2011/01/01/easy-macrame-bracelet-tutorial/ ) 

Za pomocou nasledujúceho obrázka si urobíme zatváranie. Náramok zaistíme niťou a špendlíkmi. Opäť použijeme šnúrkou, tento krát asi 30cm dlhú a pomocou uzlov urobíme posuvné zatváranie veľké asi 1cm.

( http://smittenbyaknot.com/2011/01/01/easy-macrame-bracelet-tutorial/ )
Náramok zakončíme tak, že umiestnime na každý koniec šnúrky (na obr. ružovo) jeden menší korálik.


( http://smittenbyaknot.com/2011/01/01/easy-macrame-bracelet-tutorial/ ) 

Zakončenie však nemusí byť striktné. Je len na vás akú techniku použijete. Ak ste postupovali presne podľa pokynov,potom je váš jedinečný macramé náramok hotoví.
XO, Nickayour photo name

2 komentáre:

 1. ahoj,prosim ta kde kupujes tie nitky co mas na obrazku hore???alebo ich nazov...

  OdpovedaťOdstrániť
 2. ahoj, no daju sa klude robit aj z obycajnej bavnky, no tu ruzovu (teda ten pravy cord ako sa to oznacuje) som mala z madarska kupenu, ale inak velmi dobre ceny maju na ebayi...

  OdpovedaťOdstrániť